شنبه , جولای 21 2018
صفحه اصلی / بلاگ / CTR چیست؟ | سی تی آر یا نرخ کلیک چیست؟

CTR چیست؟ | سی تی آر یا نرخ کلیک چیست؟

CTR مخفف کلمه Click Through Rate به معنی نرخ کلیک نسبت به نمایش است.

CTR

تعاریف CTR

 • CTR معمولا برای اندازه گیری موفقیت یک کمپین تبلیغاتی آنلاین برای یک وب سایت خاص و همچنین اثربخشی کمپین های ایمیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • نرخ کلیک (CTR) تعداد کلیکهای یک آگهی است که براساس ارزش تبلیغ نشان داده شده است. CTR یک استاندارد بسیار مهم در تبلیغات SEM و PPC است.
 • نرخ کلیک، یا CTR ، یک معیار بازاریابی دیجیتال است که میزان نسبت کل کلیک به کل نمایش در تبلیغات، بازاریابی ایمیل و سایر رسانه های آنلاین را اندازه گیری می کند.

چگونه CTR را محاسبه کنیم؟

برای تعیین CTR ، تعداد کلیک بر روی یک آگهی (Number of Click) بر تعداد دفعاتی که آگهی نمایش داده می شود (impression) تقسیم می‌گردد و به صورت یک درصد بیان می شود.

فرمول محاسبه نرخ کلیک (CTR) بر حسب درصد: CTR=(Number of Click)/impressions×100

مثال:

اگر با عبارت “طراحی سایت” یکی از صفحات شما در صفحه اول باشد، و عبارت ” طراحی سایت “، در روز، ۱۰ بار جستجو شود (impressions)، سایت شما از طریق گوگل در عبارت “طراحی سایت”، روزانه ۲ کلیک بخورد (Number of Click)، مقدار CTR شما برای عبارت “طراحی سایت”، برابر با ۲۰ درصد خواهد بود(۲ کلیک از ۱۰ بار نمایش به کاربرانی که “طراحی سایت” را جستجو کرده اند.)
CTR=2/10×100=20%

هدف CTR

هدف نرخ کلیک این است که بتوان نسبت کلیک به نمایش را برای تبلیغات آنلاین و ایمیل مارکتینگ اندازه‌گیری کرد. به طور کلی بالاترین نرخ CTR بیشترین تأثیر بازاریابی را بر روی کمپین‌ها و هدایت ترافیک به وب سایت شما دارد. اکثر وب سایت‌های تجاری برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند تا یکسری از رفتارها را، مانند: خرید کتاب، خواندن اخبار یا مقاله، تماشای ویدئو یا موسیقی یا جستجو برای پرواز، مشخص نمایند. مردم به ندرت برای تماشای آگهی وارد یک وب سایت می‌شوند، یا برای دیدن تبلیغات به تماشای تلویزیون می‌نشینند.

در حالی که بازاریابان می خواهند واکنش بازدید کننده وب را بدانند، با استفاده از فناوری های فعلی تقریبا غیرممکن است که میزان واکنش های عاطفی به سایت و تاثیر این سایت بر روی نام تجاری شرکت تعیین شود. فرم های تعامل با تبلیغات غیر از کلیک کردن ممکن است، اما نادر است؛ “نرخ کلیک” از اصطلاحات رایج تر برای توصیف اثربخشی تبلیغ است.

چرا CTR مهم است؟

 • تفسیر CTR در کانالهای بازاریابی
  هرچند که در محیط برنامه کاربردی متفاوت است، افزایش نرخ کلیک با سرعت بالا نشان می‌دهد که محتوا جالب و با پرس و جوی کاربر مرتبط است. CTR معمولا به نوعی متن “teaser” وابسته است. بازاریابان به طور مداوم برای بهینه سازی نسخه تبلیغاتی تلاش می کنند به طوری که آنها سعی می‌کنند از طریق عباراتی از قبیل “کسب اطلاعات بیشتر” و یا “ادامه مطلب” مخاطب را تشویق به کلیک کردن نمایند.
  کپی موثر که نرخ کلیک را افزایش می دهد می‌تواند با هدایت ترافیک شایسته به طور قابل ملاحظه ای در خط پایین کسب و کار تاثیر گذارد.
  همانند بسیاری از معیارهای بازاریابی دیجیتال، CTR تنها شاخص موفقیت نیست. اگر صفحه مقصد یا ایمیل پیشنهادی با متنی که در اطراف لینک است مطابقت نداشته باشد، کاربران با احتمال کمتری اقدام به عمل می‌نمایند.(مانند خرید و یا عضویت در یک خبرنامه).
 • رسانه پرداخت شده
  نرخ کلیک یکی از مهمترین تعیین کننده ها در نمره کیفی بالا (QS) است، تبلیغ کنندگان را با تخفیف در قیمت کلیک و موقعیت های تبلیغاتی بالاتر در Google AdWords متقاعد می کند.
  در Google AdWords و BingAds، هر تبلیغ و کلمه کلیدی یک CTR منحصر به فرد و قابل ردیابی دارد. نرخ کلیک، یک شاخص مهم برای نمره کیفیت است که بر موقعیت تبلیغ و هزینه هر کلیک تاثیر می گذارد. موتورهای جستجو تلاش می کنند تا بهترین نتایج را برای کاربران خود ارائه دهند، و نمره کیفیت مشخص می کند که آیا کاربران تبلیغات را مفید و مرتبط با پرس و جو یافته اند یا خیر.
  برای بازاریابان جستجو پرداخت می شود، CTR یکی از بهترین روش ها برای تعیین اینکه کدام کلمات کلیدی و تبلیغات بیشتر برای مصرف کنندگان جذاب است. بینش ها می توانند از تبلیغات با کارایی بالا گرفته شوند: برای مثال فروشگاه آنلاین پوشاک با آگهی با عملکرد بالا که نوع پارچه را ذکر می کند می تواند این تاکتیک را در سایر کمپین ها مورد آزمایش قرار دهد.
 • ایمیل مارکتینگ
  نرخ کلیک ایمیل‌ها به تعداد کلیک روی لینک ایمیل‌های دریافت شده به صفحاتی که وارد آن‌ها می‌شود می گویند. نرخ کلیک ایمیل به شکل نهایی درصد نمایش داده می‌شود، و از تقسیم تEmail Marketing CRTعداد کلیک‌ها بر تعداد پیغام‌های ارسالی به دست می‌آید.
  کمپین های ایمیل تجارت الکترونیکی معمولا پیوندهای پیگیری شده به وب سایت فروشگاه را شامل می شوند.
  CTR به بازاریابان ایمیل کمک می کند تا اثربخشی یک کپی ایمیل را ارزیابی کنند.
  در حالی که نرخ باز، توصیف نحوه پاسخ کاربران به یک خط موضوع را نشان می دهد، نرخ کلیک تنها مربوط به خوانندگانی است که قبلا ایمیل را باز کرده اند. ایمیلی موفق است که خوانندگان را تشویق می کند تا بر روی لینک وبسایت که در ایمیل جاسازی شده است، کلیک کنند.
 • سئو SEO
  با استفاده از نرخ کلیک CTR، رتبه سئو سایت در نتایج جستجو به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. مطالعات 2014 نشان داد که بیش از 30٪ از کلیک های طبیعی جستجو متعلق به وبسایت هایی با بالاترین رتبه سئو SEO در لیست نتایج است، و پس از هر نتیجه نرخ کلیک به شدت کاهش می‌یابد.
  با این حال، این بدان معنا نیست که بازاریابان نمی توانند CTR ارگانیک را تحت تاثیر قرار دهند. عنوان صفحه (Title)، توضیحات (Description) و URL با کلمات کلیدی مرتبط و جالب می‌تواند کاربران را به کلیک کردن و یادگیری بیشتر تشویق کند. در واقع یک عنوان خوب و متا توصیف خوب برای افزایش CTR و موفقیت فعالیت های SEO بسیار مهم است. در صورتی که شما محتوای مفید برای وب سایت خود به کار بگیرید مطمئنا باعث بالا رفتن CTR می شود و این مورد می‌تواند باعث ایجاد جایگاه مناسب برای وب سایت شما شود

این مطالب را نیز ببینید!

8 دلیل محکم که ثابت میکند سئو عالی کار می‌کند

8 دلیل محکم که ثابت می‌کند سئو SEO به طور عالی کار می‌کند.

عاقلانه است که به این فکر کنید که بازاریابی شامل رقابت های عجیب و غریب  …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 3 =

دوست داری برای همیشه از شر جریمه گوگل خلاص بشی؟
برای اینکه همیشه از جریمه گوگل در امان بمونید و در صورت جریمه شدن از شر اون خلاص بشید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم کتاب الکترونیکی پیشگیری و راهکارهای خروج از جریمه گوگل رو حتما دانلود کنید.
 • چرا گوگل مارو جریمه می‌کنه؟
 • چکار کنیم که هیچوقت جریمه نشیم؟
 • از کجا بفهمیم که جریمه شدیم؟
 • آیا جریمه گوگل تاثیری در رتبه سئو داره؟
 • چجوری سایتمون رو از جریمه گوگل خلاص کنیم؟
قول می‌دیم! هیچگاه برای شما ایمیل مزاحم ارسال نکنیم.
دوست داری SEO سایتت رو به صورت حرفه ای شروع کنی؟
در این دوره رایگان به شما مراحل انتخاب صحیح کلمات کلیدی را آموزش می‌دهیم
ما به شما اطمینان می‌دهیم که هرگز ایمیل مزاحم ارسال نخواهیم کرد.
کمنکن