دوشنبه , سپتامبر 24 2018
صفحه اصلی / بلاگ / بازاریابی محتوا چیست؟ (ContentMarketing)

بازاریابی محتوا چیست؟ (ContentMarketing)

بازاریابی محتوا چگونه بوجود آمد؟ همانطور که شاهد هستید، بازاریابی سنتی (تبلیغات تلوزیونی، بیلبوردهای تبلیغاتی، روزنامه، مجلات و…. )اثرگذاری خود را تا حدود زیادی از دست داده است!! چه اتفاقی افتاده ؟؟؟ با هم این نکته را بررسی می‌کنیم:

دانش و آگاهی مردم نسبت به گذشته چندین برابر شده است!

برای روشن شدن این موضوع بیاید مثالی را در این رابطه بررسی کنیم. زمانی را تصور کنید که مردم برای اولین بار با تکنولوژی خودرو آشنا شده و یک خودرو را برای اولین بار می‌بینند. اگر در آن زمان خودرو دارای سه چرخ بود، با خود می‌گفتیم که حتما درست است و قطعا طراح ماشین دلیل علمی برای این نوع طراحی داشته است و به دلیل نداشتن آگاهی در زمینه خودرو ما نمی توانیم دلیل آن را بفهمیم و یا مثلا اگر فاصله کف اتومیبل از سطح زمین ۲متر بود ما هیچ وقت در رابطه با آن انتقاد نمی‌کردیم و در واقع آن را یک ضعف نمی‌پنداشتیم زیرا دانش کافی در آن زمینه نداشتیم تا در رابطه با آن نظر دهیم.

اما اکنون در زمان حال، مردم در اکثر موارد دارای آگاهی و دانش هستند به طوری که با دلیل و منطق می‌توانند در مورد اتومبیل های جدید اضهار نظر کرده و آنها را مورد نقد و بررسی قرار دهند.

با توجه به افزایش آگاهی و قدرت درک افراد به جرات می‌توان گفت که یک بیلبورد تبلیغاتی و یا یک تبلیغ تلوزیونی نمی‌تواند خیلی نظر افراد را به خود جلب کرده و ذهن آنها را درگیر کند.

همانطور که می‌دانید در گذشته به دلیل محدودیت و کم بودن تعداد رسانه ها، مردم تا حدودی بجز تلوزیون و رادیو سرگرمی دیگری نداشتند بنابراین تبلیغات تلوزیونی برای مردم جالب بود و همچنین تاثیرگذاری بیشتری بر ذهن مخاطب داشت. رفته رفته استقبال تولیدکنندگان محصولات و عرضه کنندگان خدمات از این نوع بازاریابی برای معرفی برند خود افزایش یافت و با افزایش تقاضا، نرخ تبلیغات تلوزیونی و بیلبوردهای تبلیغاتی افزایش یافت. بنابراین تعداد تبلیغات بیشتر شد و نتایجی زیر را در پی داشت:

 • تبلیغات برای مردم عادی شد.
 • با افزایش حجم تبلیغات، رفته رفته اعتماد مردم به این گونه تبلیغات کاهش یافت.

با گذشت زمان شاهد هستیم که دیگر رپورتاژ آگهی روزنامه ها کسی را هیجان زده نمی‌کند. مردم زمان دستشویی رفتن خود را با زمان پخش تبلیغات میان برنامه ها تنظیم می‌کنند.

اکنون سری به فضای آنلاین می‌زنیم! همانطور که می‌بینید فضای آنلاین هم وضعیت خوبی ندارد. امروز در اینستاگرام چند فالوور دارید؟ فردا می‌خواهید چند فالوور داشته باشید؟ فالوورها را با تخفیف می‌توانید خریداری کنید!!! در فیس بوک شاهد هستیم که افراد بیش از ۱۰۰۰ فالوور دارند ولی هر مطلبی که منتشر می‌شود تنها ۱۰۰ نفر لایک کرده اند. وضعیت ایمیل های گروهی هم به وضعیت پیامک های گروهی دچار شده است. با بررسی این موارد درمی‌یابیم که بازاریابی محتوا در چنین بستری شکل گرفته است.

هدف اصلی بازاریابی محتوا این است که با توجه به گران بودن و کم اثر بودن رسانه های قدیمی، با بکارگیری رسانه های جدید و فضای مجازی، ابزارهای بازاریابی ارزان و اثربخش خلق نماید.

بازاریابی محتوا رویکردی استراتژیک است که بر روی تولید محتوای با ارزش و با کیفیت تمرکز دارد.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا را باید به عنوان زیرمجموعه ای از حوزه بازاریابی دانست تا حوزه  تکنولوژی دیجیتال. اشتراک گذاری اطلاعات مفید و کاربردی و مرتبط با نیاز مخاطب باعث می‌شود که شما به عنوان یک فرد متخصص و مورد اعتماد شناخته شوید و با آموزش دادن مشتریان، بدون نیاز به معرفی کالا و خدمات خود، اعتماد آنها را جلب کرده و به سوی خود سوق دهید. در این صورت یک مشتری بالقوه را به یک مشتری بالفعل تبدیل می‌کنید. از طرفی به دلیل ایجاد حس اعتمادی که در مشتری از طریق آموزش و محتوای با ارزش صورت گرفته، او را به مشتری وفادار تبدیل خواهید کرد.

پس توجه به این نکته ضروری است: بازاریابی محتوا، بدون محتوای با کیفیت امکان پذیر نیست. محتوا باید علمی، دقیق و منطقی باشد. محتوای با کیفیت بخشی از تمام انواع بازاریابی محسوب می‌شود.

نکات زیر را در هنگام تولید محتوا رعایت کنید:

 • در انتخاب موضوع محتوا دقت کنید: موضوعی که برای تولید محتوا انتخاب می‌شود باید کاملا مرتبط با محصول و خدماتی که ارائه می‌کنید باشد. دقت کنید محتوا را برای چه کسی تولید می‌کنید! مخاطبانتان چه کسانی هستند؟
 • محتوای ناب تولید کنید: از کپی کردن و عنوان مطالب تکراری بپرهیزید. برای تولید محتوای ناب نیاز به تحقیق و پژوهش است. به سراغ کتاب ها بروید، نظرات مردم را رصد کنید و….
 • نیاز مخاطبانتان را شناسایی کنید: بر اساس نیاز و مشکلات مخاطبانتان اقدام به تولید محتوا نمایید.
 • در محتوای خود از رسانه ها استفاده کنید: محتوای بدون رسانه ارزش چندانی ندارد. سعی کنید در محتوا از فیلم و عکس استفاده کنید. با استفاده از تصاویر تفهیم بسیاری از مطالب آسان تر می‌شود و برای مخاطب جذاب تر است.
 • سادگی و اختصار را رعایت کنید: تا حد امکان مختصر بنویسید. از بکاربردن کلمات پیچیده و سخت پرهیز کنید، در عین سادگی و اختصار، مفهوم اصلی را بیان کنید.
 • اصول نگارش را رعایت کنید: رعایت اصول نگارش در ساختار محتوا، می تواند تاثیرگذاری محتوا را افزایش دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهارده =

دوست داری برای همیشه از شر جریمه گوگل خلاص بشی؟
برای اینکه همیشه از جریمه گوگل در امان بمونید و در صورت جریمه شدن از شر اون خلاص بشید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم کتاب الکترونیکی پیشگیری و راهکارهای خروج از جریمه گوگل رو حتما دانلود کنید.
 • چرا گوگل مارو جریمه می‌کنه؟
 • چکار کنیم که هیچوقت جریمه نشیم؟
 • از کجا بفهمیم که جریمه شدیم؟
 • آیا جریمه گوگل تاثیری در رتبه سئو داره؟
 • چجوری سایتمون رو از جریمه گوگل خلاص کنیم؟
قول می‌دیم! هیچگاه برای شما ایمیل مزاحم ارسال نکنیم.
دوست داری SEO سایتت رو به صورت حرفه ای شروع کنی؟
در این دوره رایگان به شما مراحل انتخاب صحیح کلمات کلیدی را آموزش می‌دهیم
ما به شما اطمینان می‌دهیم که هرگز ایمیل مزاحم ارسال نخواهیم کرد.
کمنکن